середа, 21 жовтня 2015 р.

Розробка уроків - ККД механізмів

Тема :                ККД механізмів
Мета уроку
 Навчальна:    дати поняття корисної та                    витраченої роботи, ознайомити з новою    величиною ККД механізму; навчити визначати    ККД похилої площини;                     
                
                         розширити та поглибити знання
                         про  роль  машин і механізмів у
                         промисловості та в побуті;
Розвивальна:  Удосконалення здатності до
                         самостійності мислення;
                         тренування винахідливості;
                         розвиток уяви, спостережливості;
Виховна:         Формування світогляду, навичок
                         колективної роботи
                         виховання зацікавленості
                         предметом.



      Тип уроку:            комбінований
Демонстрації:            ККД похилої площини.
Основні терміни і поняття для вивчення
Машина, механізм; призначення  машин і механізмів;
Класифікація  машин і механізмів; основні принципи роботи механізмів; механічний ККД; найпростіші механізми: важіль, блок, ворот, гвинт, колесо, похила площина, клин,  поршень, комбіновані механізми (домкрат), машини.
Обладнання
Моделі різних механізмів, проектор, екран, ноутбук
Форми роботи
Колективна, робота в групах
Міжпредметні зв’язки
Фізика, підйомно-транспортні машини

Хід уроку.
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
З’ясування психологічного настрою групи (учням пропонується підняти відповідний смайлик)
Перевірка домашнього завдання: ( заздалегідь на дошці проведений запис задачі учнем , іде пояснення розв’язку задачі в кінці декілька запитань і оцінення учня).

ІІ. Актуалізація опорних знань.
(слайди 1-2)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання ( слайд 3)
Робітнику потрібно загрузити бочку з бензином в кузов вантажної машини. Щоб просто підняти її , потрібно затратити дуже велику силу – силу, рівну вазі бочки. Таку силу робітник прикласти не може. Що ж робити йому в цьому випадку?
( вислуховую відповіді учнів і обираю похилу площину) клікам миші  даю малюнок другий на 3 слайді.
Так я згодна з вами , поклавши дві доски  на край кузова робітник викочує бочку  по похилій площині, приклавши силу значно меншу, ніж вага бочки!
Висновок:Слайд 4
Золоте правило механіки підказує нам , що виграш у силі , який дають нам прості механізми ( а похила площина належить до простих механізмів) компенсується програшем у відстані. Тому ніякого виграшу в роботі  за допомогою простих механізмів ми не отримуємо. Більш того , виявляється , що ми програємо у роботі – частина роботи кудись « зникає». Спробуємо сьогодні на уроці і розібратися куди.
Тема нашого уроку ККД механізмів. ( запис у зошити ). Давайте разом встановимо мету нашого уроку. Отже
1. Поняття корисної та витраченої роботи.
2. Що таке ККД механізму?
3. Формула для розрахунку ККД механізму.
4. Як підвищити ККД механізму?
Давайте повернемося до нашої похилої площини і з’ясуємо якими параметрами вона характеризується .(слайд 5)
Проведемо дослід з похилою площиною
Визначаємо вагу тіла яке будемо підіймати по похилій площині. Вимірюємо лінійкою довжину похилої площини, а також і висоту на яку піднімемо тіло. Рівномірно рухаючи тіло по похилій площини за допомогою динамометра визначаю силу яку затрачаю на цей підйом. І за цими даними знайдемо роботу яку ми затратили і роботу яку ми виконали з користю .
Що тут корисного ми зробили( підняли вантаж на висоту ) отже Акор = Рh , а що ми затратили ( силу з якою тягнули це тіло, і пройдений шлях )., отже повна або витрачена роботу Авит= FS. І щоб оцінити ці витрати вводимо нову величину , яка називається ККД, який дорівнює відношенню корисної роботи до витраченої роботи. Позначення  η=(Акорвит)100%. Наголошуємо що ККД вимірюється у %.
Робимо запис в зошити .Обчисливши ми отримуємо результат, що ККД нашої похилої площини становить     %. А це означає, що із 100% затраченої роботи корисна робота становить     %. Отже куди зникає частина роботи ( на подолання сили тертя і опору , що діють практично скрізь. Оскільки  повна робота завжди більша за корисну роботу, то ККД будь-якого механізму завжди менший за 100% або за 1.
І так підіб’ємо висновки.
1. Куди зникає частина роботи під час використання будь- яких механізмів? На подолання сил тертя , опору, і підняття самих механізмів.
2. Що таке ККД механізму?( ККД механізму демонструє , яку частину повної роботи механізм перетворює на корисну.
3.      Формула для розрахунку ККД механізму.
η=(Акорвит)100%.
4. Як же підвищити ККД механізму. Зменшити силу тертя( а які способи ви знаєте, та зменшити вагу самих механізмів).
5. Чи може ККД (Акорвит) дорівнювати 100%? Ні це можливо тільки в ідеальних умовах, але цього ніколи не відбувається.
IV. Закріплення ( слайди ) 6-11
1.вантаж масою 25кг рівномірно підіймають за допомогою нерухомого блоку, прикладаючи силу 270 Н. Визначити ККД блока.


2. Пліт пливе вниз за течією ріки. Чи змінюється кінетична енергія плота? Потенціальна?
3. Пліт пливе вниз за течією ріки. Чи змінюється кінетична енергія плота? Потенціальна?


4. Корисна робота механізму становить одну пяту від витраченої. Який ККД механізму?


5. Який із перерахованих нижче простих механізмів дає найбільший виграш у роботі:
1.Похила площина
2. важіль.
3. блок.

6. Вантаж якої маси піднімають за допомогою рухомого блока, прикладаючи силу 400Н к вільному кінцю мотузки, якщо ККД блока 70%?


V. Підсумок уроку (гра з м’ячем)
1. Види простих механізмів
2. золоте правило механіки
3. Коефіцієнт який демонструє, яку частину повної роботи механізм перетворює на корисну називається ?
4.  Формула для розрахунку ККД механізму.
5.  Як підвищити ККД механізму?
6. Чому дорівнює  ваш ККД сьогодні на уроці?
7 . Назвати одиниці в яких вимірюється ККД.
VI.Домашнє завдання
Слайд  &41 №340(усно) №342,
Виписати у таблицю формулу вивчену на уроці
Творче завдання « Прості механізми і тіло людини»

«Прості механізми в мене дома». 

1 коментар: